David Fridell lämnar

David Fridell lämnar rollen som verksamhetschef

Efter drygt tre år som verksamhetschef och totalt nio år i Marathongruppen, Nordens största arrangör av motionsevenemang, har David Fridell valt att lämna posten som verksamhetschef för en ny utmaning. David jobbar kvar som verksamhetschef till och med månadsskiftet juni/juli. Processen för att hitta hans efterträdare har inletts.

– När David tillträde som verksamhetschef för drygt 3,5 år, 2021, så tog han över i skuggan av den pågående Covidpandemin. Det innebar mycket och hårt arbete att hantera olika problem och samtidigt bibehålla och vidareutveckla en innovativ och kreativ organisation. David lyckades över förväntan och har tillsammans med övriga anställda gjort ett fantastiskt jobb. Vi tackar David varmt för hans insatser och önskar honom all lycka med hans nya utmaningar, säger Bengt Olsson som är ordförande för Marathongruppen.

David var tidigare marknadschef i Marathongruppen men har även arbetat som konsult på flera kommunikationsbyråer.  Han har även under några år varit anställd som kommunikatör på Svenska Friidrottsförbundet dit han i sommar skall återvända som ny Generalsekreterare.  

– De senaste dryga 3 åren som jag haft förmånen att leda Marathongruppens arbete har varit de roligaste och mest utvecklande i mitt liv. Jag är mycket glad över den utveckling vi tillsammans orkat göra för att bibehålla vår marknadsledande roll. Jag lämnar i sommar ett av Idrottsveriges finaste jobb, med vetskapen att vi står starkare än på mycket länge. Jag ser fram emot att med nyfikenhet och stolthet få följa Marathongruppens fortsatta utveckling, säger David Fridell.